Nässjös matcher i Division 1

19 februari, 2020

Datum Lag Bana 3 maj Gislaved/Hagfors – Vargarna – Nässjö – Örnarna OnePartnerGroup Arena, Gislaved 16 maj Nässjö – Masarna – Gislaved/Hagfors – Örnarna Nässjö Motorstadion 17 maj Vargarna – Vikingarna – Masarna – Nässjö ICA Maxi Arena, Norrköping 30 maj Kumla Indianerna – Vargarna – Vikingarna – Nässjö Glottra Skog Arena, Kumla 14 juni Vargarna – Örnarna – Nässjö – Masarna ICA Maxi Arena, Norrköping 27 juni Nässjö –…

Läs mer >>

Lagen i Division 1 2020

18 december, 2019

Masarna Kim Nilsson Antonio Lindbäck Philip Hellström Bängs (Junior) Alexander Liljekvist Jesper Persson Truls Kamhaug Aleks Lundquist (Junior) Sofia Löfberg Szöges (Junior) Kumla Indianerna Joel Andersson Ludvig Lindgren Jonatan Grahn (Junior) Hugo Lundahl (Junior) Daniel Halling Jack Österberg (Junior) Christian Edström William Hedengren (Junior) Gustav Grahn (Junior) Vargarna Henrik Bergström (Junior) Oscar Holstensson (Junior) Albin Born (Junior) Viktor Ohlsson Anton Bork (Junior) Willy Andersson (Junior) Nässjö SK Ricky Kling Joel…

Läs mer >>

Div. 1 Speedway i Nässjö 2020

27 november, 2019

Nu står det klart att Nässjö deltar i Speedwayens Div. 1 serie även 2020. Detta genom ett samarbete mellan tre Smålandsklubbar som tillsammans kommer se till att Nässjö får ett representationslag även i Speedwayens tyngsta klass 500cc. Under den gångna säsongen drev klubben ett eget lag i Speedwayens tredjedivision genom att låna in förare till matcherna. Till kommande säsong blir det ett annat upplägg där Nässjö tar hjälp av Dackarna…

Läs mer >>

Brassarna trea efter skiljeheat i Eskilstuna

22 september, 2019

Eskilstuna Smederna – 46 1. Rasmus Broberg – 11 (3,3,3,2) 2. Johannes Stark – 10 (2,2,3,3) 3. Maximilian Belsing – 10 (3,2,2,3) 4. Alexander Jacobsson Sundkvist – 6 (2,1,1,2) 5. Albin Born – 9 (F,3,3,3) Masarna – 24 1. Emil Millberg – 6 (3,1,2,FX) 2. Jesper Persson – 7 (1,2,2,2) 3. Truls Kamhaug – 6 (1,1,1,3) 4. Alexander Liljekvist – 5 (1,2,N,2) 5. Ingen förare Brassarna 22+3 1. Joel Kling…

Läs mer >>

Brassarna kör i morgon Division 1 i Eskilstuna

20 september, 2019

Eskilstuna Smederna 1. Rasmus Broberg 2. Johannes Stark 3. Maximilian Belsing 4. Alexander Jacobsson Sundkvist 5. Albin Born Masarna 1. Emil Millberg 2. Jesper Persson 3. Truls Kamhaug 4. Alexander Liljekvist 5. Brassarna 1. Joel Kling 2. Avon Van Dyck 3. Mikael Axelsson 4. Viktor Ohlsson 5. Lagl. Daniel Halldin/Steve Persson Indianerna Vit 1. Jonatan Grahn 2. Hugo Lundahl 3. Philip Olofsson 4. Daniel Halling 5. Jack Österberg

Läs mer >>