Laguppställningar Ungdomsserien i Gislaved 3 oktober

30 september, 2020

Vetlanda/Gislaved Albin Sigvardsson Alfons Wiltander Inken Pöker Viktor Ferneborn Lagledare: Astrid Pöker Nässjö Milo Sjöö Felix Woentin Oskar Evertsson Anton Nilsson Lagledare: Pascal Lindh Smederna Ungdom Anton Jansson Manfred Zetterström Dante Johansson Charlie Netz Lagledare: Mats Lundqvist Kumla Indianerna Harry Lundahl Casper Appelgren Isidor Westerlund Nemone Axelsson Alexandra Svensson, Rickard Jansson

Läs mer >>

Laguppställningar till Division 1 i Nässjö 3 oktober

30 september, 2020

Nässjö Noel Wahlqvist Avon Van Dyck Philip Olofsson Theo Johansson Lagledare: Roger Hultgren, Magnus Sandberg Kumla Indianerna Ludvig Lindgren Jonatan Grahn Gustav Grahn Christoffer Selvin Lagledare: Rickard Jansson Smederna Joel Kling Johannes Stark Maximilian Berlsing Albin Born Lagledare: Emma Asplund Nyrén Gislaved/Hagfors Casper Henriksson Maksymilian Bogdanowicz Emil Millberg Tony Gudbrand Lagledare: Tony Lövstrand, Anders Fröjd, Stewe Lennartsson

Läs mer >>

Manfred Zetterström vann Stewes Race i Hagfors och även totalen

29 september, 2020

Resultatet från Stewes Race deltävling 2/2 i Hagfors: 1. Manfred Zetterström – 18 (3,2,3,2,2,3,3) 2. Isak Lundquist – 15 (1,2,3,3,2,2,2) 3. Anton Jansson – 17 (2,3,3,3,3,2,1) 4. Harry Lundahl – 18 (3,3,3,3,3,3,0) 5. Rasmus Karlsson – 10 (1,1,2,3,2,1) 6. Dante Johansson – 9 (3,3,1,1,0,1) 7. Jonny Eriksson – 8 (3,2,2,0,1,0) 8. Casper Appelgren – 8 (0,1,2,2,3,0) 9. Alexander Bengtsson – 8 (2,1,2,2,1) 10. Isidor Westerlund – 7 (1,1,1,1,3) 11. Anton…

Läs mer >>

Nässjö på andraplats i Division 1 i Eskilstuna i söndags

29 september, 2020

Smederna – 48 1. Linus Eklöf – 15 (3,3,3,3,3) 2. Johannes Stark – 12 (1,3,2,3,3) 3. Max Belsing – 12 (3,2,2,3,2) 4. Alexander Sundkvist – 9 (1,1,2,2,3) Nässjö SK – 25 1. Joel Kling – 12 (3,3,3,1,2) 2. Avon Van Dyck – 8 (2,0,3,2,1) 3. Philip Olofsson – 5 (1,1,1,1,1) 4. Ingen förare Masarna – 23 1. Aleks Lundquist – 6 (2,2,0,0,2) 2. Emil Millberg – 9 (2,2,1,1,3) 3. Rasmus…

Läs mer >>

Resultat från RM cupen 250cc i Målilla

26 september, 2020

1. Sammy Van Dyck – 15 (3,3,3,R,3,3) (Dackarna) 2. Edwin Pohjantäthi – 16 (3,3,3,3,2,2) (Lejonen) 3. Ludvig Hamrin – 13 (2,2,2,3,3,1) (Smederna Ungdom) 4. Daniel Gheorghe – 9 (1,1,3,2,2,0) (Rospiggarna) 5. Lucas Woentin – 10 (3,2,2,3,FN) (Nässjö SK) 6. Theo Bergqvist – 8 (2,1,2,2,1) (Nässjö SK) 7. Alfons Wiltander – 7 (2,2,1,1,1) (Vetlanda Speedway) 8. Liam Olsson Andersson – 6 (1,3,1,1,0) (Griparna) 9. Hampus Hamrin – Kom ej till start…

Läs mer >>

Nässjö SK riktar ett stort tack till dagens funktionärer

26 september, 2020

Stewes guldhjälm o Stewes race kunde genomföras idag trots att vädergudarna ville annat, men våran FANTASTISKA BANPERSONAL visade att man ska inte ge upp, efter hårt arbete så gick tävlingen på utsatt tid o alla förare som fajtades på banan var nöjda med resultatet , och tack till våra gamla trogna o nya funktionärer som gjorde ännu en gång ett superjobb, vi är en liten klubb men fan va duktiga…

Läs mer >>

I dag har första deltävlingen av Stewes Race körts i Nässjö

26 september, 2020

Ungdom 1. Manfred Zetterström – 20 (2,3,3,3,3,3,3) (Smederna Ungdom) 2. Rasmus Karlsson – 11 (2,M,0,2,3,2,2) (Kumla Indianerna) 3. Harry Lundahl – 16 (3,2,3,3,1,3,1) (Kumla Indianerna) 4. Dante Johansson – 12 (1,R,3,3,3,2,0) (Rospiggarna) 5. Anton Jansson – 14 (3,3,3,3,2,0) (Smederna Ungdom) 6. Milo Sjöö – 12 (2,2,2,2,3,1) (Nässjö SK) 7. Charlie Netz – 11 (3,3,2,2,1) (Smederna Ungdom) 8. Felix Woentin – 10 (1,3,2,1,2,1) (Nässjö SK) 9. Oskar Evertsson – 6 (3,2,0,1,0…

Läs mer >>