Laguppställningar Ungdomsserien i Gislaved 3 oktober

30 september, 2020

Vetlanda/Gislaved Albin Sigvardsson Alfons Wiltander Inken Pöker Viktor Ferneborn Lagledare: Astrid Pöker Nässjö Milo Sjöö Felix Woentin Oskar Evertsson Anton Nilsson Lagledare: Pascal Lindh Smederna Ungdom Anton Jansson Manfred Zetterström Dante Johansson Charlie Netz Lagledare: Mats Lundqvist Kumla Indianerna Harry Lundahl Casper Appelgren Isidor Westerlund Nemone Axelsson Alexandra Svensson, Rickard Jansson

Läs mer >>

Laguppställningar till Division 1 i Nässjö 3 oktober

30 september, 2020

Nässjö Noel Wahlqvist Avon Van Dyck Philip Olofsson Theo Johansson Lagledare: Roger Hultgren, Magnus Sandberg Kumla Indianerna Ludvig Lindgren Jonatan Grahn Gustav Grahn Christoffer Selvin Lagledare: Rickard Jansson Smederna Joel Kling Johannes Stark Maximilian Berlsing Albin Born Lagledare: Emma Asplund Nyrén Gislaved/Hagfors Casper Henriksson Maksymilian Bogdanowicz Emil Millberg Tony Gudbrand Lagledare: Tony Lövstrand, Anders Fröjd, Stewe Lennartsson

Läs mer >>

Manfred Zetterström vann Stewes Race i Hagfors och även totalen

29 september, 2020

Resultatet från Stewes Race deltävling 2/2 i Hagfors: 1. Manfred Zetterström – 18 (3,2,3,2,2,3,3) 2. Isak Lundquist – 15 (1,2,3,3,2,2,2) 3. Anton Jansson – 17 (2,3,3,3,3,2,1) 4. Harry Lundahl – 18 (3,3,3,3,3,3,0) 5. Rasmus Karlsson – 10 (1,1,2,3,2,1) 6. Dante Johansson – 9 (3,3,1,1,0,1) 7. Jonny Eriksson – 8 (3,2,2,0,1,0) 8. Casper Appelgren – 8 (0,1,2,2,3,0) 9. Alexander Bengtsson – 8 (2,1,2,2,1) 10. Isidor Westerlund – 7 (1,1,1,1,3) 11. Anton…

Läs mer >>

Nässjö på andraplats i Division 1 i Eskilstuna i söndags

29 september, 2020

Smederna – 48 1. Linus Eklöf – 15 (3,3,3,3,3) 2. Johannes Stark – 12 (1,3,2,3,3) 3. Max Belsing – 12 (3,2,2,3,2) 4. Alexander Sundkvist – 9 (1,1,2,2,3) Nässjö SK – 25 1. Joel Kling – 12 (3,3,3,1,2) 2. Avon Van Dyck – 8 (2,0,3,2,1) 3. Philip Olofsson – 5 (1,1,1,1,1) 4. Ingen förare Masarna – 23 1. Aleks Lundquist – 6 (2,2,0,0,2) 2. Emil Millberg – 9 (2,2,1,1,3) 3. Rasmus…

Läs mer >>

Resultat från RM cupen 250cc i Målilla

26 september, 2020

1. Sammy Van Dyck – 15 (3,3,3,R,3,3) (Dackarna) 2. Edwin Pohjantäthi – 16 (3,3,3,3,2,2) (Lejonen) 3. Ludvig Hamrin – 13 (2,2,2,3,3,1) (Smederna Ungdom) 4. Daniel Gheorghe – 9 (1,1,3,2,2,0) (Rospiggarna) 5. Lucas Woentin – 10 (3,2,2,3,FN) (Nässjö SK) 6. Theo Bergqvist – 8 (2,1,2,2,1) (Nässjö SK) 7. Alfons Wiltander – 7 (2,2,1,1,1) (Vetlanda Speedway) 8. Liam Olsson Andersson – 6 (1,3,1,1,0) (Griparna) 9. Hampus Hamrin – Kom ej till start…

Läs mer >>

Nässjö SK riktar ett stort tack till dagens funktionärer

26 september, 2020

Stewes guldhjälm o Stewes race kunde genomföras idag trots att vädergudarna ville annat, men våran FANTASTISKA BANPERSONAL visade att man ska inte ge upp, efter hårt arbete så gick tävlingen på utsatt tid o alla förare som fajtades på banan var nöjda med resultatet , och tack till våra gamla trogna o nya funktionärer som gjorde ännu en gång ett superjobb, vi är en liten klubb men fan va duktiga…

Läs mer >>

I dag har första deltävlingen av Stewes Race körts i Nässjö

26 september, 2020

Ungdom 1. Manfred Zetterström – 20 (2,3,3,3,3,3,3) (Smederna Ungdom) 2. Rasmus Karlsson – 11 (2,M,0,2,3,2,2) (Kumla Indianerna) 3. Harry Lundahl – 16 (3,2,3,3,1,3,1) (Kumla Indianerna) 4. Dante Johansson – 12 (1,R,3,3,3,2,0) (Rospiggarna) 5. Anton Jansson – 14 (3,3,3,3,2,0) (Smederna Ungdom) 6. Milo Sjöö – 12 (2,2,2,2,3,1) (Nässjö SK) 7. Charlie Netz – 11 (3,3,2,2,1) (Smederna Ungdom) 8. Felix Woentin – 10 (1,3,2,1,2,1) (Nässjö SK) 9. Oskar Evertsson – 6 (3,2,0,1,0…

Läs mer >>

Felix Woentin, Milo Sjöö, Oskar Evertsson och Anton Nilsson kör i morgon Stewes Race i Nässjö

25 september, 2020

Ungdom – Nässjö Lördagen den 26 september kl. 13:00 (Besiktning 11.30) Felix Woentin, Nässjö Charlie Netz, Smederna Ungdom Milo Sjöö, Nässjö Anton Nilsson, Valsarna Casper Appelgren, Kumla Indianerna – Manfred Zetterström, Smederna Ungdom Harry Lundahl, Kumla Indianerna Viktor Ferneborn, Lejonen Oskar Evertsson, Nässjö Alexander Bengtsson, Masarna Nemone Axelsson, Kumla Indianerna Isidor Westerlund, Kumla Indianerna Rasmus Karlsson, Kumla Indianerna Dante Johansson, Rospiggarna Anton Jansson, Smederna Ungdom Guldhjälm – Nässjö Lördagen den 26…

Läs mer >>

Nässjö kör på söndag 27 september Division 1 i Eskilstuna

25 september, 2020

Smederna 1. Linus Eklöf 2. Johannes Stark 3. Max Belsing 4. Alexander Sundkvist Lagledare: Alexander Edberg, Felix Andersson Örnarna 1. Benny Johansson 2. Patrik Hamberg 3. Henrik Fernström 4. Albin Born Lagledare: Caroline Selvin Nässjö SK 1. John Lindman 2. Avon Van Dyck 3. Philip Olofsson 4. Theo Johansson Lagledare: Roger Hultgren, Magnus Sandberg Masarna 1. Philip Hellström Bängs 2. Emil Millberg 3. Alexander Liljekvist 4. Aleks Lundquist Lagledare: Julia…

Läs mer >>

Nässjö kör på lördag 26 september Division 1 i Kumla

24 september, 2020

Kumla Indianerna ’ 1. Jonatan Grahn 2. Joel Andersson 3. Gustav Grahn 4. Christoffer Selvin Lagledare: Rickard Jansson Smederna 1. Rasmus Broberg 2. Johannes Stark 3. Max Belsing 4. Albin Born Lagledare: Alexander Edberg, Felix Andersson Vikingarna 1. Ludvig Selvin 2. Benny Johansson 3. Viktor Ohlsson 4. Willy Andersson Lagledare: Rholand Jensen Nässjö SK 1. Joel Kling 2. John Lindman 3. Philip Olofsson 4. Theo Johansson Lagledare: Roger Hultgren, Magnus…

Läs mer >>