Nässjö 85cc på tredjeplats i en jämn match i Ungdomsserien i Eskilstuna

30 augusti, 2020

Smederna Ungdom – 37 1. Anton Jansson – 14 (3,2,3,3,3) 2. Manfred Zetterström – 11 (R,2,3,3,3) 3. Dante Johansson – 5 (3,2,0,FX,FX) 4. Charlie Netz – 7 (1,2,1,3,0) Masarna – 34 1. Isak Lundquist – 11 (3,3,2,1,2) 2. Alfred Åberg – 11 (1,3,3,2,2) 3. Alexander Bengtsson – 4 (0,1,1,0,2) 4 Jonny Eriksson – 8 (2,0,2,2,2) (G) Nässjö SK – 31 1. Milo Sjöö – 9 (2,3,2,2,0) 2. Felix Woentin –…

Läs mer >>

Lucas Woentin 2:a och Theo Bergqvist 5:a på hemmabana i RM cupen 250cc

30 augusti, 2020

Idag kördes omgång 5 i RM-Cupen i 250cc i Nässjö på Skogsvallens Motorstadion och 9 förare kom till start. Grundomgången vanns av hemmaföraren Lucas Woentin som blev poängbäst med maximala 12 poäng vilket gav honom en plats i semifinalen. Även Nässjös Theo Bergqvist gick vidare till semifinal med 9 poäng tillsammans med Sammy Van Dyck, Edwin Pohjantähti, Ludvig Hamrin, Daniel Gheorghe, Liam Olsson Andersson och Eddie BockTheo Bergqvist blev utslagen…

Läs mer >>

Laguppställningar till Undomsserien i Eskilstuna 30 augusti

27 augusti, 2020

Smederna Ungdom Anton Jansson Manfred Zetterström Dante Johansson Charlie Netz Lagledare: Mats Lundqvist Kumla Indianerna Harry Lundahl Casper Appelgren Rasmus Karlsson Isidor Westerlund Lagledare: Alexandra Svensson, Rickard Jansson Masarna Isak Lundqvist Alfred Åberg Alexander Bangtsson Lagledare: Elin Hedlund Nässjö Milo Sjöö Felix Woentin Oskar Evertsson Anton Nilsson Lagledare: Pascal Lindh

Läs mer >>

Laguppställningar till Division 1 i Mariestad 29 augusti

26 augusti, 2020

Örnarna Benny Johansson Patric Hamberg Henric Fernström Lagledare: Caroline Selvin Gislaved/Hagfors Casper Henriksson William Björling Emil Millberg Johan Jensen Tony Lövstrand, Anders Fröjd, Stewe Lennartsson Smederna Maximilian Belsing Rasmus Broberg Aleaxnder Jacobsson Sundqvist Albin Born Lagledare: Felix Andersson, Alexander Edberg Nässjö Joel Kling Alex Johansson Philip Olofsson Theo Johansson Lagledare: Roger Hultgren, Magnus Sandberg

Läs mer >>

Laguppställningar till Ungdomsserien i Kumla 29 augusti

26 augusti, 2020

Kumla Indianerna Harry Lundahl Casper Appelgren Rasmus Karlsson Nemone Axelsson Lagledare: Alexandra Svensson, Rickard Jansson Masarna Isak Lundqvist Alfred Åberg Alexander Bengtsson Anton Nilsson Lagledare: Elin Hedlund Nässjö Anton Jansson Milo Sjöö Felix Woentin Oskar Evertsson Lagledare: Pascal Lindh Västervik/Örnarna Ludvig Hauri Jonny Eriksson Adam Carlsson Elias Bernhardsson Lagledare: Johan Engman

Läs mer >>

Anmälan till Stewes Race i Hagfors – Söndagen 27 september 2020

24 augusti, 2020

Förare som är anmälda till Stewes Race i Nässjö har förtur till Stewes Race i Hagfors. Priser delas ut efter varje tävling till placeringarna 1-4. Anmälan till ungdom@nassjospeedway.nu senast söndagen den 13 september Mer info och lottning kommer senare. Stewes Race Ungdom – Hagfors Söndagen den 27 september Isidor Westerlund, Kumla Indianerna Casper Appelgren, Kumla Indianerna Harry Lundahl, Kumla Indianerna Anton Nilsson, Valsarna Dante Johansson, Rospiggarna Nemone Axelsson, Kumla Indianerna…

Läs mer >>

Nässjö på fjärdeplats i Division 1 i Avesta

22 augusti, 2020

Kumla Indianerna – 38 1. Jonatan Grahn – 11 (3,3,3,1,1) 2. Gustav Grahn – 5 (3,X,2,F,N) 3. Christoffer Selvin – 11 (3,2,2,3,1) 4. Henrik Bergström – 11 (TT,2,2,2,3,2) Masarna – 33 1. Philip Hellström Bängs – 11 (R,3,3,2,3) 2. Alexander Liljekvist – 5 (1,1,1,2,R) 3. Emil Millberg – 10 (M,3,2,3,2) 4. Aleks Lundquist – 7 (1,1,3,1,1) Smederna – 27 1. Max Belsing – 9 (TT,3,1,3,2) 2. Rasmus Broberg – 9…

Läs mer >>

Nässjö 85cc på tredjeplats i Ungdomsserien i Avesta

22 augusti, 2020

Smederna Ungdom – 41 1. Anton Jansson – 14 (2,3,3,3,3) 2. Manfred Zetterström – 14 (2,3,3,3,3) 3. Dante Johansson – 7 (2,0,1,2,2) 4. Charlie Netz – 6 (0,2,0,1,3) Masarna – 31 1. Isak Lundquist – 12 (3,2,3,2,2) 2. Alfred Åberg – 12 (3,2,3,2,2) 3. Alexander Bengtsson – 5 (1,1,0,3,0) 4. Isidor Westerlund – 1 (0,1,0,0,0) (G) Nässjö SK – 25 1. Milo Sjöö – 7 (3,2,2,0,0) 2. Felix Woentin –…

Läs mer >>

Lucas Woentin på tredjeplats och Theo Bergqvist på niondeplats i RM cupen 250cc

22 augusti, 2020

1. William Drejer – 15+3 (3,3,3,3,3) (Danmark) 2. Sammy Van Dyck – 13+2 (2,3,3,3,2) (Dackarna) 3. Lucas Woentin – 14+1 (3,3,3,2,3) (Nässjö SK) 4. Jacob Johansen – 11+3+0 (1,3,2,2,3) (Danmark) 5. Noah Moos – 11+2 (1,2,2,3,3) (Danmark) 6. Ludvig Hamrin – 10+1 (3,2,1,3,1) (Smederna) 7. Edwin Pohjantähti – 9+0 (2,TT,3,2,2) (Lejonen) 8. Daniel Gheorghe – 8 (0,2,2,2,2) (Rospiggarna) 9. Theo Bergqvist – 7 (2,1,2,1,1) (Nässjö SK) 10. Hampus Hamrin –…

Läs mer >>

Laguppställningar till Division 1 i Avesta 22 augusti

19 augusti, 2020

Masarna Philip Hellström-Bängs Alexander Liljeqvist Emil Millberg Aleks Lundqvist Lagledare: Julia Åstrand Svensson Nässjö John Lindman Oscar Holstensson Philip Olofsson Theo Johansson Lagledare: Pascal Lindh Kumla Indianerna Jonatan Grahn Gustav Grahn Christoffer Selvin Henrik Bergström Lagledare: Alexandra Svensson, Rickard Jansson Smederna Maximilian Belsing Rasmus Broberg Johannes Stark Albin Born Lagledare: Felix Andersson, Alexander Edberg

Läs mer >>